Karriererådgivning for ledere

Individuelt forløb

Er det tid til næste skridt i din karriere?

Er du udbrændt eller blevet opsagt – eller kan du bare mærke, at det er tid til noget nyt? Det kan være, at du er vokset fra din rolle eller arbejdsplads – at værdierne ikke længere passer sammen – eller at du bare ikke har den samme motivation og glæde, som du havde engang.

Der kan være mange forskellige grunde til, at det er blevet tid til forandring – og det behøver ikke nødvendigvis at betyde, at du skal ud og søge nyt job. Uanset hvor du står lige nu, vil jeg gerne hjælpe dig til at genfinde arbejdsglæden og motivationen – så du igen kan få et meningsfuldt arbejdsliv, der harmonerer med dine personlige værdier og ambitioner.

Som leder er du altid i udvikling – både fagligt og personligt. Det arbejdsliv, der passede til dig for fem år siden, er måske slet ikke rigtigt for dig længere. Det er vigtigt, at dit arbejdsliv passer til dig og den, du er – og at det følger med, når du udvikler dig, så du kan trives i din hverdag. Din trivsel har ikke kun betydning for dig selv, men også for dine omgivelser, både på arbejdspladsen og derhjemme.

Karriererådgivning er ikke kun for jobsøgende

Det er også for dig, der …

Professionelle fællesskaber | En personlig samtale | Christine Lego Boye

Klarhed, overblik og handling

Gennem dialog finder vi ud af, hvad dit næste skridt er. Jeg kan hjælpe dig med at få øje på de perspektiver og muligheder, du har, så du kan træffe det rigtige valg.

Jeg er klar til at udfordre dig positivt, sparre og planlægge sammen med dig og vejlede dig baseret på min erfaring fra 14 år som leder og mange år som karriererådgiver – og så støtter jeg dig, når det er blevet tid til at eksekvere den plan, vi har lagt i fællesskab.

Du skal være klar til at gå ind i en proces, hvor vi arbejder sammen om at identificere dine styrker, udfordringer og karrieremål. Du får klarhed over, hvordan du bedst kan udnytte dine ledelsesevner og kompetencer, så du kan skabe værdi i din nuværende rolle – men også klarhed over, hvad dit næste skridt kan være, og hvordan du bliver klar til at tage det. Vi undersøger fremtidsmulighederne, så du får overblik over dine mål og drømme. Og vi lægger en plan, så du ved, hvordan du kommer derhen.

Vi arbejder ud fra tre hovedspørgsmål:

  • Hvad kan du? Hvilke erfaringer og faglige kompetencer har du?
  • Hvem er du? Hvilke værdier har du? Hvad er vigtigst for dig? Hvilke særlige personlige kompetencer har du?
  • Hvad vil du? Hvad gør dig glad? Hvad er vigtigst for dig i hverdagen? Hvilke ambitioner og langsigtede mål har du?

Se her, hvad andre siger om samarbejdet med mig:

Fokus på det balancerede og bæredygtige arbejdsliv

Du skal passe til dit arbejde – og dit arbejde skal passe til dig. Når der er balance i din hverdag, skaber det de bedste rammer for, at du kan trives og udvikle dig, både personligt og som leder.

De praktiske rammer og kulturen omkring dig skal stemme overens med din hverdag og dine personlige værdier. Som leder er det særligt vigtigt, at du kan stå trygt og autentisk i dig selv – det skaber grobund for ledelse med nærvær og mening. Det er ikke kun vigtigt for dig og din trivsel, men også for både din arbejdsplads og dine medarbejdere.

For mig er målet om det bæredygtige arbejdsliv helt essentielt. Du fortjener et arbejdsliv, du kan holde til – også på længere sigt. Hvor der er plads til dig, og hvor du kan udvikle dig. Du skal trives, og det kræver, at du får skabt den balance i hverdagen, der er helt rigtig for dig.

Er du blevet opsagt?

Uanset om det er frivilligt eller ej, har du mulighed for at komme videre med værdighed og ro.

Jeg tilbyder arbejdsgiverfinansierede outplacementforløb som rådgiver hos Makio, men du har også mulighed for selv at investere i et outplacementforløb hos mig.

Uanset hvilken løsning, der er aktuel for dig, hjælper jeg dig på vej til dit næste job. Du får støtte og professionel sparring, så du kan komme videre på den helt rigtige måde.

Kontakt mig, så tager vi en uforpligtende snak om mulighederne.

Sådan foregår karriererådgivningen:

Rådgivningen tager altid udgangspunkt i dig og din situation. Vi starter med at danne os et overblik over din nuværende situation, dine styrker, dine erfaringer og dine ønsker for fremtiden.

Du bliver tilbudt at få lavet en DISC personlighedsprofilanalyse som en del af forløbet, og jeg vil også rådgive dig i de helt konkrete udfordringer, som du står over for – for eksempel CV, samtaler, netværk og LinkedIn.

Vi finder nye perspektiver og danner os et overblik over mulighederne gennem dialog. Jeg udfordrer dig positivt og trækker naturligvis på mine erfaringer fra karriererådgivning, coaching og 14 år som leder.

Vi lægger en plan, og jeg er på sidelinjen og støtter dig, når du skal implementere den.

Rådgivningen kan foregå online eller fysisk, og vi aftaler, hvor tit vi skal mødes.

Har du spørgsmål?

Hvis du er i tvivl eller har spørgsmål, er du altid velkommen til at tage fat i mig.

Jeg giver gerne en gratis og helt uforpligtende samtale, hvor vi taler om din nuværende arbejdssituation og dine forventninger til fremtiden, så vi kan få afklaret, om jeg er den rigtige til at hjælpe dig videre.

Jeg glæder mig til at tale med dig.